Basında Kırıntı

Yer: Milliyet Cadde / 12.04.2014
Konu: Cıvıl cıvıl bir mekan

Nişantaşı’nda, Abdi İpekçi Caddesi’ndeki Kırıntı’nın kaldırım üzerindeki masalarının yaz-kış, sabah-akşam dolu olması dikkatimi çeker. Merak ederim, kimler gider bu Kırıntı’ya?

Yer: Cumartesi Sabah / 15.02.2014
Konu: Şehri Latin ateşi sardı

Birçok kafede, restoranda fajita var. Ama hakkını verelim. Hem fiyatı makul, hem çok iyi yapıyorlar. Kırıntı'dan bahsediyorum...

Yer: Türk Böbrek Vakfı / 29.01.2014
Konu: Nişantaşı Kırıntı’ya Tuz Sertifikası

Daha önce Türk Böbrek Vakfı – Sarıyer Belediyesi iş birliği ile ilk adımı Portax Restoran’da gerçekleştirilen projenin ikinci adımı, Şişli Belediyesi işbirliği ile Nişantaşı Kırıntı Cafe – Restoran’da gerçekleştirildi

Yer: Mersin ( SONSES ) / 28.01.2014
Konu: Türkiye Gündemi 28.01.2014

- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu ve Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Nişantaşı / Kırıntı Cafe-Restoran’da saat 15.00’te, “Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması” için başlatılan proje kapsamında Kırıntı-Cafe işletmesine sertifika verecek.

Yer: Habertürk / 25.08.2013
Konu: Nispetiye Caddesi'nde hüsrana uğrayan mekânlar

Onun dışında bir yerde başarılı olması mümkün değil. Çünkü bir Kırıntı olma hayali var. Ancak Kırıntı'nın bilinmeyen bir büyüsü var. Çok yere açmıyorlar. Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve Bebek'te var. Onun dışında bir yer açmıyorlar. Ayrıca hepsi ağzına kadar dolu.

Yer: Habertürk / 07.04.2013
Konu: ‘Zengin mutfağının’ tadına baktıracaklar

Festival alanına 10 liralık bir giriş ücretiyle girilecek, ancak her tadım için ayrıca para ödenecek. Festivalde İstanbul’un pahalı restoranlarından Zuma da var, daha ulaşılabilir olan Kırıntı da.

Yer: Mall Report Dergisi / 08.08.2012
Konu: Bağdat Caddesi cazibesini koruyor

Aks üzerinde bulunan restoranlardan bazıları; MC Donalds, BurgerKing, CafeNero, Kızılkayalar, NumNum, Kentucky FriedChicken, Kitchenette, Midpoint, Divan Cafe&Restoran, Starbucks, Kırıntı, Cafe Cadde, vb. restoranlar olup, aksta birim kira değerleri, mağaza büyüklükleri, cephe genişlikleri, bahçe kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak değişmekle birlikte, aylık ortalama 250- 500 USD/metrekare/ay olduğu görülüyor.

Yer: Milliyet Cadde / 09.04.2012
Konu: Bütün İstanbullulara ‘afiyet olsun’!

Bugün başlayan Kayra Restoran Haftası kapsamında, hep denemek istediğiniz ama fırsat bulamadığınız yemekleri, uygun fiyatlara tadabileceksiniz. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikle, 26 Nisan’a kadar belirlenen restoran ve kafelerdeki lezzetler 25-45 TL arasına sabitlendi. Şimdiden afiyet olsun!

Yer: Time Out / Ocak 2012
Konu: Sıcak Şarap

Elma, armut, ayva parçacıkları; bal, rendelenmiş portakal, limon kabuğu, su, toz şeker, konyak, tarçın çubuğu, karanfil ve taze zencefille lezzetlendiriyor ve servis etmeden önce dinlenmeye bırakıyor Kırıntı sıcak şarabını. Karmaşık bir aroma çıkıyor ortaya. Yoğun taze meyve ve baharat tatları kalıyor damağınızda. Kasım ayının ikinci haftasından Mart ayının ortasına kadar devam ediyor Kırıntı’da sıcak şaraplı günler...

Yer: Şalom Gazetesi / 2012
Konu: ŞALOM 2012 HABERİ

Yeme içme markalarının önde gelen isimlerinden MidPoint, Kırıntı, Kitchenette Le Pain Quatidien ve The House Cafe’de Bebek’te yer açmaya hazırlanıyor. Özellikle hafta sonları dolup taşan Bebek’te, hizmet veren ve açılacak olan toplamda dokuz popüler mekan için ortalama 30 milyon YTL’lik bir gelir söz konusu. Dolayısıyla Mayıs ayı itibariyle yerler kapılacak.

Yer: Milliyet Cadde / 07.12.2011
Konu: SICAK iÇiNiZ

Time Out İstanbul dergisi, soğuğu yavaştan hissettiğimiz şu günlerde sıcak şarap yapan mekanların peşine düştü. İşte o adresler...

Yer: Gazeteport / 04.09.2011
Konu: İstanbul gecelerinin rekortmenleri

Kırıntı Bebek şubesi 1 Haziran 2009 yılında Fuat Erdoğan- Kemal Şedele ortaklıyla tek katlı villa olarak hizmete açtı ve aynı zamanda Bebek'te yer alan restoranlar arasında en büyük mekana sahip. Kırıntı Bebek'te yaklaşık 80 kişi çalışıyor ve 400 kişiye hizmet veriyor.

Yer: Milliyet Cadde / 06.05.2011
Konu: İSTANBUL'UN EN GÖZDE YEMEKLERİ

Lüks restoranların yerini kafeler aldı. The House Cafe, Kitchenette, Kırıntı ve Midpoint en ünlü kafe zincirleri. Toplam 38 şubeleri var. Ayda yarım milyonu aşkın kişiye servis veriyorlar. Bizler her ne kadar Türk mutfağıyla övünüp çeşitliliğinden dem vursak da, ünlü kafe zincirlerinde dünya mutfağı tercih ediliyor.

Yer: Radikal / 19.02.2011
Konu: Müdavimleri nihayet Emek Kahve'yle buluştu

1965 yılından beri varlığını sürdüren Yeniköy sahildeki Emek Kahve, kaçak yapı ihbarıyla iki yıl kadar önce kapatılmıştı. Kahve sorunlu yerin dışındaki bölümleriyle tekrar açıldı.

Yer: Para Dergisi / 04.06.2010
Konu: Şehrin ortasındaki ‘vahalar’

Kırıntı şubelerinin bahçeleri ödüllere doymuyor.

Yer: Milliyet Cadde / 27.08.2010
Konu: AsmalıMescit’e büyük rakip geliyor

Brasserie Abdi İpekçi Caddesi denilince ilk akla gelen cafe, bar, bistro. Mezzaluna, Nişantaşı’nın ilk İtalyan restoranı. Biber, en popüler akşamüstü barı. Kırıntı, Nişantaşı gençliğinin Midpoint ile birlikte vazgeçe-mediği kafe. Marca’da bu yıl konsept değişikliğine gidiliyor. Lipsi Nişantaşı’nın tek meyhanesi. Çemberin dışında kalmak iste-miyorsanız şimdiden bir mekanın müdavimi olun derim.

Yer: Milliyet Cadde / 15.07.2010
Konu: İstanbul bana başarmışlık hissi veriyor

Vazgeçemediğiniz bir yer var mı? Asmalımescit ve Cihangir. Atmosferini ve oradaki yaşanmışlık duygusunu çok seviyorum. Nişantaşı taraflarındaki durağım ise Kırıntı Restoran.

Yer: Milliyet Gazetesi / 17.12.2010
Konu: NiŞANTAŞI’NI KULLANMA KILAVUZU

Son yıllarda popülerliğini başka semtlere kaptıran Nişantaşı’nda gözle görülür bir canlanma başladı. En havalı barı, mantıcısı, gece hayatı, kafesi, restoranıya, A’dan Z’ye Nişantaşı rehberi

Yer: Bugün Gazetesi / 16.12.2009
Konu: Gençlere 2 bin 500 TL maaşla iş

Çığ gibi büyüyen kafe-bar-restoran zincirleri, 2010'da açılacak yeni şubeler için 3 binin üzerinde genç çalışan alacak...

Yer: Time Out / Ocak 2010
Konu: İstanbullular Yeme-İçme Dünyasının En İyilerini Seçti!

En İyi Mekan Tasarımı: Kırıntı Bebek (Han Tümertekin, Zehra Uçar)

Yer: Sabah / 25.10.2009
Konu: Kafe kültürünün tadına bakın

Kırıntı'nın ilk şubesi 1981 yılında Moda'da açılmıştı. 35 metrekarelik, sadece sekiz masası olan ufacık bir kafeydi burası. Günümüzde ise Kırıntı, özellikle Bebek'te açılan son şubesiyle gençlerin buluşma adreslerinden biri haline geldi.

Yer: Milliyet Gazetesi / 03.06.2009
Konu: Yoksa siz hâlâ Soaked’u dinlemediniz mi?

Bebek’teki Kırıntı sonunda açıldı. Dün akşam partisi yapıldı. Kırıntı burada ilk defa kendi binasında. Kırıntı’nın ansiklopedi kalınlığındaki mönüsünü biliyoruz. Beni asıl heyecanlandıran Kırıntı Bebek’te Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin’in imzası olması. En yakın zamanda gündüz gözüyle tekrar gidilecek.

Yer: Sabah Gazetesi / 12.6.2009
Konu: Bahçeli mekânlar

1981 yılında Moda'da küçük bir dükkânla hizmete başlayan Kırıntı, dördüncü şubesini Bebek'te açtı. Günün her saati kalabalık olan mekân, deniz manzaralı ve küçük havuzların bulunduğu bahçesiyle ilgi çekiyor

Yer: Akşam Gazetesi / 08.11.2009
Konu: Nişantaşı'nda fiks mönü 20 lira

Nişantaşı'nda ilk kez düzenlenen 'Kayra Restoran Haftası', lezzet tutkunlarına şarap uyumlu mönüleri, en popüler mekanlarda 20 liraya tatma fırsatı sunarken, kültürel etkinlerle de semte hareket katıyor.

Yer: Milliyet / 05.06.2009
Konu: Dördüncü Kırıntı Bebek’e düştü

Her şey Moda’da 1981 yılında küçük bir restoranla başladı. Yıllar geçti ve Kırıntı adındaki bu minik restoran artık büyük bir “lokma” haline dönüştü. Artık Kırıntı’ya sadece Moda, Bağdat Caddesi-Erenköy ve Nişantaşı’nda değil, Bebek’te de rastlamak mümkün.

Yer: Pazar Sabah / 31.10.2008
Konu: İstanbul'un Göz'Bebek'i

Kırıntı henüz açılmadı. Ama buranın açılmasına da az kalmış. Yakında Lucca'nın satsumalı votkasına, erikli bir rakip geliyor kısacası.

Yer: Milliyet / 18.02.2008
Konu: Yeniden doğan Bebek

Yeni mekanlarla popülaritesi artan semt, yakında açılması planlanan Midpoint, Kırıntı, The House Cafe ve Caffe Nero gibi yeni mekanlarla büyük kalabalıkları çekecek gibi görünüyor. Birçok Bebekli yeni açılacak yerlerin semte canlılık getireceğinde hemfikir.

Yer: Hürriyet / 4.04.2008
Konu: Bebek’te yer bulabilen mekan açıyor

Bebek, her zaman İstanbul’un gözbebeği olan bir semt. Ancak son dönemde, bu küçük mahalle, neredeyse Nişantaşı’na, Bağdat Caddesi’ne rakip olabilecek bir eğlence merkezi halini aldı. Kafe ve lokantaların en ünlüleri, Bebek’te arka arkaya şube açmaya başladı. The House Cafe, Kırıntı, Midpoint, Caffe Nero ve Kitchenette buraya geldi. İstanbul Life Dergisi’nin son sayısında, Sinem Gürleyük’ün kaleme aldığı yazıda Bebek’teki bu değişim inceleniyor.

Yer: Habertürk / 18.10.2008
Konu: SEMT SEMT İSTANBUL'IN KIŞ EĞLENCESİ

Restoran zincirlerinin (Midpoint/The House Cafe/Kithcenette) “Sen Nereye/Ben Oraya” mücadelesine yeni katılacak isimlerden biri de kırıntı. Moda ve Nişantaşı’ndaki yerlerinden sonra bu kış Bebek’e açılacak olan Kırıntı, alışıldık çizgisinin dışında, semtin havasına, suyuna uygun bir tarza bürünecek.

Yer: Pazar Sabah / 30 Mart 2008
Konu: Hamburgerde son durumlar

Not: Bu arada Kırıntı'nın Rock 'n' Roll Burger'ını da atlamayın.

Yer: Hürriyet / 11 Ocak 2008
Konu: Hamburgeri en iyi yapan 10 restoran

Bağdat Caddesi’ndeki Kırıntı’da hamburger köftesi büyük, küçük ve big burger olarak 3 ebatta yapılıyor. Küçükler 30, büyükler 160, big burgerler ise 320 gram. Etleri dana, tavuk, hindi ve balık olarak değişik türlerden oluşuyor.

Yer: İstanbul Life Dergisi
Konu: Kırıntı

Kapısından içeri adım atar atmaz beklediğimize değmiş doğrusu diyeceksiniz.

Yer: hurriyet.com.tr
Konu: En lezzetli waffle yapan 10 mekán / 1 Haziran 2007

Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'nin en canlı mekanlarından biri olan Kırıntı, burada 6 yıldır hizmet veriyor. Bağdat Caddesi'nde bir başka şubesi daha var.

Yer:Kırıntı Nişantaşı
Konu: Kırıntı Nişantaşı / 01 Nisan 2006

Kırıntı, Nişantaşı'nın hareketli ana caddesinin paralelinde bulunan, kendine özgü tarzı ve atmosferiyle bir keyif ve lezzet durağı.

Yer:Vatanim.com.tr
Konu: 40 metrekarelik mekanda dumansız masa/ 22 Mart 2006

Kırıntı'nın ortağı Deniz Erkul, 37 yaşında, ama 25 gösteriyor. Havasında bir Demi Moore'luk var. Ama vallahi ondan güzel... Konu, duman olup uçtu gitti! Hem güzel hem yetenekli. Kırıntı'nın mönüsünü hazırlayan o.Lezzetiyle zaten meşhur bu mekan. Servisi de öyle...

Yer: Hurriyet.com.tr
Konu: Sıcak şarabın en iyi (3.) on adresi / 17 Şubat 2006

Sıcak şarap, soğuk havaların gözde dağ içeceklerinden biri. Ama mis gibi tarçın ve meyve kokuları içinde bir bardak sıcak şarap içmek için dağlara çıkmanıza gerek yok. Uludağ'ın dağ otellerinde olduğu kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirlerin bar ve kafelerinde de çok güzel sıcak şaraplar servis ediliyor.

Yer: İstanbul.net
Konu: Moda Kırıntı / 10 Ocak 2006

Kırıntı bugünkü çağdaş yaşam biçiminin gerektirdiği anlayışla ilk şubesini 1981'de açtı. Hızlı hareket eden hayatla özdeşleşebilmek için hafif ve taze, hızlı ve çağdaş yiyecekler yaratarak çağı yakalamak felsefesi Kırıntı'nın başlıca ilkesi olmuştu.

Yer: Vatanim.com.tr
Konu: Kırıntı'nın kuyruğu yemekleri için (mi?) / 4 Ocak 2006

Nişantaşı'deki Kırıntı'nın önünden ne zaman geçsem kapıda kuyruğa takılırdım. "Amma da piyasa" derdim. Halt etmişim!.. Geçen öğlen ortalık süt limanken gittim. Fiyatları, porsiyonları ve yemekleri harbi kuyruk sebebiymiş, öğrendim

Yer: Beachvolley.gen.tr
Konu: Volley Toournament / 15 Mayıs 2005

11 Mayıs 2003 tarihinde Maçka Parkında yapılan Nişantaşı Etkinlikler içinde yapılan Efes Light 2003 Park volley turnuvasını sonuçlandı.
Turnuvada sabah yapılan Efes Light 2003 Park Volley Cafeler ve Barlar turnuvasında Kırıntı, Zanzibar ve Touchdown arasında yapılan zevkli müsabakalar sonunda Kırıntı Cafe Bar şampiyonluğa ulaştı.

Yer: Bigglook
Konu: Kırıntı Cadde / 10 Şubat 2005

Moda'nın klasiklerinden Kırıntı Cafe'nin Bağdat Caddesi'ndeki ikinci şubesi Bağdat Caddesi'nin gözde mekanlarından biri... Mutfak ve ortam olarak geliştirilen Kırıntı ekolü sempatisinden ve sıcaklığından hiçbir şey yitirmemiş. Etli-mantarlı dürümü yine aynı lezzette ama porsiyonu büyümüş.

Yer: www.afiyetolsun.net
Konu: Kırıntı Moda / 10 Ocak 2006

Kırıntı 1981 yılında Fuat E.Erdoğan tarafından Moda semtinde açıldı. 1982 yılından itibaren de bir çok köklü eğitim kurumunun özel günlerinde catering hizmeti vererek marka imajını pekiştirmiştir. Ancak 1995 yılında Kırıntı, catering ve perakende mağazacılık arasında bir tercih yapmak zorunda kalmış ve perakende yiyecek sektöründe uzmanlaşarak daha fazla müşteri memnuniyetini tercih etmiştir.

Yer: Vatan Gazetesi / 18.04.2004
Konu: Pazar gezmesi için haydi Moda burnuna

1980'lerin ortalarında Kırıntı'da buluşmak, çok özel bir hafta sonu programı sayılırdı. O zamanlar Moda'nın tek hamburgecisi olarak haklı bir üne kavuşan Kırıntı, pek çok benzeri açılmasına rağmen hâlâ farklılığını koruyor.